STACJA LUTOWNICZA MOC 75W Z WYŚWIETLACZEM LED TYP GROTU T12
Stacja lutownicza YT-82461 z cyfrowym wyświetlaczem LED, regulacją temperatury i funkcją kalibracji temperatury została zaprojektowana do pracy z grotem z wbudowaną grzałką.
Groty typu T12 to połączenie zatopionego w ceramice drutu oporowego, czujnika temperatury oraz wysokiej jakości końcówki lutowniczej.
Zintegrowana konstrukcja grotu umożliwia ekspresowe nagrzewanie oraz bardzo szybkie działanie stabilizacji temperatury.
Stacja Yato jako jedna z nielicznych na rynku posiada dodatkową funkcję wydłużającą żywotność grzałki i czujnika temperatury, co znacznie poprawia ekonomię pracy grota o zintegrowanej konstrukcji.
Kolba lutownicza pozwala na szybką wymianę grotów, jest bardzo przyjemna w dotyku i wyróżnia się jedną z najniższych odległość chwytu rączki od miejsca lutowania, co bardzo przydaje się podczas precyzyjnych prac.
moc: 75W
zakres temperatur: 90 - 480°C
dokładność temperatury: +- 2°C
stabilizacja temperatury
kalibracja temperatury
przycisk on-off z przodu
Cyfrowy wyświetlacz z czerwonym podświetleniem LED informuje nas o:
zadanej, a następnie realnej temperaturze grota
ustawieniach funkcji kalibracji temperatury
Kolba lutownicza:
napięcie robocze grzałki: do 24V
typ grotu: T12
szybka wymiana grotu
grzałka i czujnik temperatury wbudowane w grot
smukła rączka z wysokiej jakości tworzywa sztucznego
niewielka odległość chwytu rączki od miejsca lutowania: grot wystaje zaledwie 45 mm
odporny na wysokie temperatury elastyczny przewód
długość przewodu: 1,05 m
waga kolby z grotem + przewód: około 65 g
w zestawie grot T12-ILS - do prac precyzyjnych, koncówka o średnicy zaledwie 0,15 mm
Stacja lutownicza YT-82461 do temperatury roboczej 350°C nagrzewa się w około 20 sekund, przy czym do około 85% wartości nastawy, czyli w tym przypadku do około 300°C nagrzewa się w 7 sekund.
GROTY T12: ZALETY I WADY ORAZ WPŁYW ZARZĄDZANIA MOCĄ NA ICH ŻYWOTNOŚĆ
Jedną z największych zalet grotów o zintegrowanej konstrukcji jest wyeliminowanie problemu rezystancji powietrznej pomiędzy końcówką lutowniczą, a czujnikiem temperatury. Czujnik temperatury w grotach typu T12 jest połączony szeregowo z grzałką* i jest umiejscowiony w końcówce lutowniczej jak najbliżej jej czubka. Tym samym każda zmiana temperatury, np. podczas lutowania dużych elementów, jest niemal natychmiastowo odczytywana przez funkcję stabilizacji temperatury, która to w czasie rzeczywistym dostosuje moc urządzenia do utrzymania zadanej nastawy.**
Kolejną, docenianą przez wielu użytkowników zaletą jest szybkość zmiany końcówki lutowniczej, a nawet możliwość jej wymiany bez konieczności czekania na ostudzenie się grotu. W tym celu wystarczy przy użyciu materiału odpornego na wysoką temperaturę chwycić za rozgrzany grot i wysunąć go z kolby lutowniczej.
Szeregowe połączenie czujnika temperatury i grzałki ma niewątpliwie dużo zalet, ale posiada również wadę w postaci obniżenia żywotności samego czujnika. Stacja lutownicza Yato YT-82461 jako jedna z nielicznych na rynku posiada specjalną funkcję ograniczającą negatywny wpływ takiego rozwiązania:
W ostatniej fazie dogrzewania grotu oprogramowanie stacji stopniowo zmniejsza moc grzałki, zanim ta osiągnie 100% nastawy. Przykładowo, przy ustawieniu temperatury na 350°C stacja do około 85% wartości nastawy będzie pracować na pełnej mocy, by na ostatnie 15% stopniowo tę moc zmniejszać. Tego typu sterowanie ogranicza negatywny wpływ skoków mocy zarówno dla samej stacji jak i dla elementów grotu. Inteligentne zarządzanie mocą ma również pozytywny wpływ na precyzyjne działanie funkcji stabilizacji temperatury.
POZOSTAŁE FUNKCJE
Funkcja stabilizacji temperatury umożliwia utrzymanie zadanej temperatury grota w różnych warunkach zapotrzebowania ciepła na wykonanie prawidłowego połączenia lutowniczego. Grot w zależności od wielkości lutowanego elementu i pola lutowniczego oddaje mniej lub więcej ciepła, a urządzenie za pomocą wbudowanego czujnika temperatury grotu na bieżąco odczytuje jej realną wartość i porównuje do zadanej, następnie w zależności od potrzeb zwiększa lub zmniejsza pobór mocy aby utrzymać zadaną temperaturę.
Funkcja kalibracji temperatury umożliwia skalibrowanie wbudowanego w grot czujnika temperatury. W zależności od jakości, rozmiaru i stopnia zużycia grota wymagający użytkownik z pomocą urządzenia mierzącego temperaturę może samodzielnie skalibrować czujnik. Prawidłowy odczyt nie tylko pozytywnie wpływa na stabilizację temperatury ale pomaga doświadczonemu użytkownikowi uniknąć błędu przegrzania połączenia w płytkach PCB.
UWAGA
*Czujnik temperatury w grotach T12 połączony jest w szeregu z drutem oporowym/grzałką, a komunikacja z układem sterującym odbywa się za pomocą przewodów zasilających grzałkę. Zazwyczaj w tego typu konstrukcjach specjalny układ sterujący na niecałą milisekundę odcina zasilanie grzałki, odczytuje temperaturę końcówki grota oraz na bieżąco dostosowuje parametry poboru mocy w zależności od potrzeby. Jest to proces cykliczny i nie zauważalny podczas normalnej pracy, a jego efektem jest stabilizacja temperatury końcówki grota.
**Dla porównania stabilizacja temperatury w urządzeniach o konstrukcji kolby z grzałką i nasuwanym na niej grotem jest opóźniona o wpływ rezystancji powietrznej. Powietrze w wolnej przestrzeni pomiędzy grotem a grzałką również musi się nagrzać lub schłodzić, co dodatkowo wydłuża reakcję wbudowanego w grzałce czujnika temperatury. Stabilizacja, zwłaszcza w starszych konstrukcjach gdzie czujnik temperatury wbudowany był w środek elementu grzejnego, działała powoli. Nowoczesne kolby, takie jak w urządzeniach YT-82456, YT-82458 oraz YT-82459 posiadają grzałki nowej generacji o specjalnym kształcie i z czujnikiem temperatury zlokalizowanym na jej końcu. Tym samym, grot dobrze przylega do grzałki, a wpływ rezystancji powietrznej na funkcję stabilizacji ograniczony jest do minimum.
Parametry:
Moc [W]: 75
Wymiary [mm]: 140 x 58 x 30
Czas nagrzewania [s]: 20 s do 350 °C
Max temp. grotu [°C]: 480
Na razie nie dodano żadnej recenzji.